Związek Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju
50-LECIE CHORĄGWI HARCERZY
w KANADZIE
1953 - 2003
HISTORIA
Początki pracy harcerskiej w Kanadzie należy szukać w latach 30-tych ubiegłego stulecia, kiedy przy parafiach i społecznych polskich stowarzyszeniach powstały pierwsze jednostki harcerskie. Polacy skupiali się w tym czasie głównie na zachodzie Kanady i w większych miastach prowincji Ontario i Quebec. Kolebką ZHP w Kanadzie jest Winnipeg, gdzie pierwsza drużyna Harcerzy została założona przez dha Franka Zapotocznego. Następne jed-nostki organizują się w Toronto, gdzie wśród pierwszych kierowników pracy harcerskiej wspomnieć należy ks. Klitę, drużynowego drużyny harcerzy i ks. phm. Jana Sajewicza, drużynowego gromady zuchowej.
Harcerstwo zaczęło rozwijać się w innych ośrodkach i tak powstały nowe jednostki w Winnipeg, Brandon, Montreal, Toronto i Hamilton. Przed wybuchem II-giej Wojny Światowej istniało już 31 gromad i drużyn (harcerzy i harcerek). Wszystkie jednostki zarejestrowane były w Boy Scouts of Canada i Girl Guides of Canada. W drużynach polskich starano się o utrzymanie języka polskiego, a w programach kładziono duży nacisk na wiadomości o Polsce, zwyczajach, tańcach ludowych i piosenkach.
Wydział zagraniczny ZHP w Polsce starał się o współpracę z jednostkami w Kanadzie i pomagał poprzez nadsyłanie materiałów szkoleniowych. Ponadto wydelego-wano szereg instruktorów z Polski do pomocy działającym tu kierownikom pracy. Pierwszym instruktorem z Polski był hm. Dziekoński, następnie przyjechał hm. Leszek Domański, a na rok przed wojną hm. Franek Głogowski.
Planom większego rozwoju Harcerstwa w Kanadzie przeszkodziła wojna. Nie doszły do skutku planowane kursy dla kierowników pracy i nowe jednostki harcerskie. Praca harcerska na okres wojny prawie ustała.
Początki działalności harcerskiej w Kanadzie po zakończeniu wojny przypadają na rok 1948. W tym to roku przyjechał do Kanady dh hm. Wiktor Szyryński, mianowany przez naczelnictwo ZHP Delegatem w Kanadzie. Prof. dr. Wiktor Szyryński sprawował swą funkcję delegata do 1958r., kiedy to sam ustąpił z funkcji widząc, że praca harcerska jest już zorganizowana i rozwija się pomyślnie. W czasie sprawowania swej funkcji brał czynny udział w akcjach letnich, kursach i konferencjach instruktorskich, zawsze chętnie służył pomocą czy radą.
W pierwszych latach po zakończeniu II-giej Wojny Światowej, rozpoczyna się napływ nowej Polskiej emigracji do Kanady. Wśród niej znajdują się instruktorki, instruktorzy oraz harcerki i harcerze z Anglii, Afryki, Indii, Libanu, Niemiec, Szwecji, Armii Polskiej na zachodzie oraz Armii Krajowej którzy mają w sercach głęboko zakorze-nione idee harcerskie. Oni to zaczynają wskrzeszać ruch harcerski w Kanadzie.
W roku 1948 odradzają się jednostki harcerzy na terenie Montreal'u. Dh Mietek Rewers organizuje drużynę Harcerzy im. Hetmana S. Czarneckiego, a w 1950r. w dzielnicy Frontenac zastęp wędrowników "Błyskawica".
W roku 1951 na wniosek Delegata Naczelnictwa ZHP w Kanadzie, Naczelnik harcerzy mianuje Komendanta harcerzy hm. Stefana Czerwińskiego. W pracy organi-zacyjnej pomaga mu przybyły ze Szwecji phm. Kazimierz Szmelter. Istniejące Kręgi Starszoharcerskie w prowincji Ontario, a szczególnie Krąg "Tatry", są inicjatorami i pomagają w powstaniu jednostek harcerskich i gromad zuchowych. W maju powstaje w Toronto 1-sza Drużyna Harcerzy im. Tadeusza Kościuszki. Pierwszymi drużyno-wymi byli: S. Krajewski, J. Pankiewicz i J. Gołas. W październiku 1952 roku z inicjatywy dha Bogdana Wło-darczyka powstaje w St. Catharines 4-ta Drużyna Harcerzy.
Latem 1952r. harcerze rozbili pierwszy obóz pod namiotami na terenie dh F. Gryszkówki w North Hatley, P.Q. Komendantem obozu był hm. S. Czerwiński. Odbyła się tam także kolonia zuchowa męsko-żeńska. Powstają nowe jednostki harcerskie w Montreal'u, Toronto, St. Catharines i Windsor.
Drugi obóz i kolonia zuchowa odbyła się nad rzeką Św. Wawrzyńca w miejscowości Gananoque. Zgromadziło się tam 55 harcerzy i 22 zuchów. Komendantem obozu był hm. Stanisław T. Orłowski. Do pomocy w wykonaniu programu pomagało okresowo wielu instruktorów. Szko-lenie jak i program stały na dużym poziomie. Z obozu na-grano specjalną audycję i przez CBC była transmitowana do Polski.
Hm. S. Czerwiński ustępuje z funkcji Komendanta harcerzy a na jego miejsce Naczelnik Harcerzy w Londynie z dniem 26 sierpnia 1953 roku mianuje Komendanta Chorągwi
Wizyta Przewodniczącego ZHPpgK hm Z. Szadkowskiego, 1958r.
Harcerzy hm. S. T. Orłowskiego. Datę tą uważamy za oficjalne rozpoczęcie zorganizowanej pracy Chorągwi Harcerzy w Kanadzie. Druh Komendant w krótce orga-nizuje skład Komendy Chorągwi Harcerzy i wprowadza podwaliny administracji. Zostaje przeprowadzony podział terenowy na dwa hufce: w Montreal'u - "Orlęta" (hufcowy: hm. Kazimierz Milej), Toronto - "Karpaty" (hufcowy: phm. Jerzy Więckowski), oraz obwód zachodni podlegający bezpośrednio Komendzie Chorągwi. Dokonano pierwszą rejestrację starszyzny harcerskiej. Od tego czasu hufce organizują po raz pierwszy własne obozy i kolonie.
DALSZY ROZWÓJ JEDNOSTEK HARCERSKICH CHORĄGWI HARCERZY
Jesienią 1953 roku powstaje zastęp wędrowników w Ottawie, Ont., zastęp organizuje i prowadzi dh W. Wrażej.
Wiosną 1954 roku formuje się zastęp harcerzy w Niagara Falls, zastęp przyjeżdża na zbiórki 4-tej D.H. Jesienią 1954r. dh B. Włodarczyk przekazał zatęp druhowi T. Kordowskiemu. Powstaje 7-ma D.H. pod nazwą Żwirki i Wigury.
W roku 1954 powstaje zastęp harcerzy w Welland. Harcerze przyjeżdżają na zbiórki 4-tej D.H. w St. Catharines; zastęp prowadzi dh J. Reczyński. W roku 1955 zastęp zamienia się na drużynę pod nazwą Hetmana S. Zółkiews-kiego, Drużynę prowadzi dh S. Podkowiński.
W roku 1954 w Windsor powstaje zastęp harcerzy. Zastęp prowadzi dh O. Różycki.
W 1954 roku w mieście Hamilton dh W. Orzechowski organizuje drużynę harcerzy im. Św. Andrzeja Boboli.
W roku 1955 w Edmonton, Alberta, dh J. Gołas organizuje drużynę harcerzy im. Józefa Piłsudskiego.
W 1956 roku powstaje harcerstwo w Calgary, Alberta. Harcerstwo prowadzi dh E. Samek.
W roku 1957 w Sudbury, Ontario, powstaje drużyna harcerzy prowadzona przez dha K. Gużkowskiego.
Dh phm A. Jankowski, hufcowy hufca “Karpaty” przyjmuje przyrzeczenie.
Jesienią 1959 roku powstaje jednostka harcerska w Vancouver. Prowadzi dh F. Siudut.
W roku 1959 powstają jednostki harcerskie w Kingston. Prowadzi dh J. Kosiński. Dzięki staraniom ks. Kamińskiego w roku 1959 powstaje zastęp harcerzy w Chatham.
Wiosną 1960 roku w Oshawa, Ontario, powstają jednostki harcerskie. Drużynę prowadzi dh Wacław Zan-kowicz.
Ponieważ harcerstwo na zachodzie Kanady zaczęło się rozwijać w różnych miastach, zaistniała potrzeba powołania następnych Hufców:
Rok 1959-ty - Hufiec "Pomorze" w Edmonton, Alberta, którego hufcowym został mianowany phm. J. Leśniewicz.
Młodzież harcerska podczas obozu.
Rok 1961-szy - Hufiec "Gdańsk" w Winnipeg, Manitoba, którego hufcowym został mianowany phm. A. Gutkowski.
Rok 1969-ty - Hufiec "Pieniny" w Hamilton, Ontario, którego hufcowym został mianowany hm. T. Kasprzyk.
Rok 1985-ty - Hufiec "Morskie Oko" w Vancouver, B.C., którego hufcowym został mianowany phm. K. Stec.
Ponieważ pod koniec lat 1950-tych powstają nowe Hufce, szczepy, drużyny oraz gromady zuchowe, zaszła potrzeba zakupu mundurów, sprawności i tym podobnych rzeczy. W styczniu 1961 roku Komenda Chorągwi powołuje do życia składnicę harcerską. Pierwszym kierownikiem składnicy zostaje mianowany phm. S. Brodzki.
STANICE
KASZUBY, Ontario
STANICA "KARPATY"
W 1953 roku O. Rafał Grzondziel, Franciszkanin i zarazem harcerz, przybył do Barry's Bay odwiedzić swego przyjaciela. Postanowił założyć wśród Kaszubów Katolicki Ośrodek Młodzieżowy, a harcerstwu udzielić pomocy w przyszłych obozach. Wielu instruktorów, przybyłych w od-wiedziny do hm. ojca Grzondziela, wyraziło opinię, że okolice Barry's Bay są wymarzonym miejscem na przyszłe obozy i kolonie harcerskie. Przyjechał także zastęp harcerzy z obozu z Gananoque. Jednakże, bez wątpienia, nazwać można kręgi starszoharcerskie pionierami ruchu harcerskiego w tej okolicy. W 1952r. we wrześniu w Wilnie odbył się Złaz Starszoharcerski i spotkanie instruktorskie, a rok później Złaz na farmie O. Rafała i obozy "Orlej Perci". Pomogli oni także O. Rafałowi wybudować śliczną kaplicę, która łączy w wspólnej modlitwie co niedzielę Kaszubów, harcerstwo, rodziców oraz właścicieli okolicznych domów letnich.
W roku 1954 okolice Barry's Bay gościły obozy harcerskie a na farmie O. Rafała przeprowadzono pierwszą Kolonię Zuchów. Rok później w 1955r. na zebraniu rodzicielskim w Toronto, zawiązuje się Komitet Rozbudowy Ośrodków Harcerskich, którego celem było zakupienie ziemi, zbudowanie i zagospodarowanie Ośrodka Harcer-skiego. Zapoczątkowano zbiórkę funduszów wśród społe-czeństwa polonijnego. Już tego roku zbudowany został główny budynek, w którym 69 zuchów spędza 4-ro tygod-niowe kolonie. W latach następnych powstaje lodownia, jadalnia, wspólny dla harcerek i harcerzy szpitalik, baraki mieszkalne i inne gospodarcze urządzenia. Wokoło stanicy rozbijają się namioty na letnie obozy harcerzy.
Stanica "Karpaty" to dzieło trudu, pracy i wspólnego ogromnego wysiłku Harcerstwa, Kół Przyjaciół harcerstwa, Komitetu Rozbudowy Ośrodków, rodziców i sympatyków naszego ruchu. Na początku jej budowy, od wczesnej wiosny do późnej jesieni stukały siekiery i młotki. Ochotnicze wyprawy robocze stają się miłym wspo-mnieniem dla wielu instruktorów i przyjaciół Harcerstwa. Na terenie stanicy powstało też, w późniejszym okresie, zabudowanie Szczepu harcerzy “Giewont”.
ST. AGATHE, P.Q.
OŚRODEK HARCERSKI “GNIEZNO”
Wspólna myśl rodziców, KPH oraz grona instruktorskiego zakupienia terenów dla harcerstwa w Montreal’u wyłoniła się na pierwszym obozie Hufca “Orlęta” w North Hatley. Zbiórki pieniężne wśród miejscowej polonii zapewniły przewidziane plany I już w połowie maja 1955r. został zakupiony teren liczący 105 akrów z dostępami do dwóch jezior. Jedno nazwano “Morskie Oko”, położone dość wysoko, w otoczeniu uroczej przyrody, zamknięte jest górami, a cięższe i większe “Gopło” służy jako miejsce kąpieli. W latach 1956 I 1957 powstają zabudowania dla zuchów, obszerna kuchnia oraz jadalnia, która w dnie deszczowe służyła dla wszystkich jako miejsce zebrań i kominków. Ośrodek “Gniezno” służył Hufcom Harcerzy “Orlęta” i Hufcowi harcerek “Ogniwo” w organizowaniu akcji letnich, kursów szkoleniowych, okolicznościowych spotkań instruktorów i młodzieży harcerskiej oraz członków kół przyjaciół. Każdego roku w czerwcu lokalne Koło AK urządzało tam tradycyjne “wianki”, aby w Noc Świętojańską gromadzić duże grono rodziców, gości z Montreal’u i jego okolic. “Gniezno” spełniło dobrze swoje posłannictwo, lecz niestety z powodu kłopotów finansowych, rozprawy sądowej i nieporozumienia w jego kierownictwie, zostało sprzedane w 1972r.
Poczty sztandarowe.
EDMONTON, Alberta
STANICA "KOPERNIK"
Harcerstwo w Edmonton powstało już w 1955r. i rozwinęło się bardzo szybko dzięki pracy osiadłych tam wybitnych instruktorów i przyjaznej dla naszego ruchu Polonii. Zawdzięczając ofiarnej pomocy parafii, KPH i stowarzyszeń polskich zostanie wybudowana niedaleko od Edmonton stanica, aby zaspokoić potrzeby rozwijających się Hufca Harcerzy "Pomorze" i Hufca Harcerek "Młody Bór". Na zalesionym terenie powstaje budynek o zaszczytnej nazwie "Kopernik". Nowoczesnie zaprojektowany, jest zapleczem akcji letnich obu hufców i miejscem zebrań KPH. W roku 1972 poświęcił go ks. kard. Władysław Rubin.
Rok 1954 zapisał się w historii Chorągwi Harcerzy zorganizowaniem i przeprowadzeniem pierwszego kursu drużynowych w ośrodku harcerskim na Ontaryjskich Kaszu-bach. W następnych latach hufce organizują kursy druży-nowych w swoim zakresie. Ponieważ większość jednostek harcerskich znajduje się w Ontario, kursy szkoleniowe odbywają się przeważnie na Kaszubach, organizowane przez referaty szkoleniowe Chorągwi Harcerzy.
Kursy Instruktorskie, drużynowych ogólno kana-dyjskie Chorągwi Harcerzy odbywały się w różnych pro-wincjach Kanady.
1968 r. - Góry Skaliste i Vancouver
1971 r. - Kurs Drużynowych w Whistler, B.C.
1972 r. - Kurs szkoleniowy w Halifax, N.S., połączony z wycieczką po Nowej Szkocji.
1974 r. - Obóz szkoleniowy w Kootney Plains, Alberta.
1981 r. - Kurs phm. i drużynowych w Whiteshell, Manitoba. 1992 r. - Kurs drużynowych i przewodników "Barwy Świtu" na Ontaryjskich Kaszubach.
2002 r. - Kurs phm, przewodników, drużynowych, oraz wodzow zuchowych pod nazwa "Niedzwiedzi Szlak" w Garner Lake, Alberta.
1995 r. - Kurs drużynowych i przewodników "Górskie Jodły" w Górach Skalistych.
1999 r. - Kurs drużynowych i przewodników "Szlakiem Lilijki", Kaszuby, Ontario.
Poza kursami kształcenia drużynowych i przewod-ników w Kanadzie, Chorągiew Harcerzy bierze udział w Światowych Kursach Szkoleniowych Podharcmistrzów i Harcmistrzów pod nazwą "Kadra 2000".
Pierwszy Światowy kurs "Kadra 2000" odbył się w Londynie, oraz w St. Briavels, Anglia w roku 1989.
2005 r. - Światowy kurs harcmistrzowski na stanicy Hufca Pomorze "Kopernik" w Albercia.
Drugi Światowy kurs “Kadra 2000”.
Drugi Światowy kurs "Kadra 2000" odbył się w Toronto oraz na Ontaryjskich Kaszubach w roku 1992.
Trzeci Światowy kurs "Kadra 2000" odbył się w Londynie, oraz w Barnswood, Anglia, rok 1994.
Czwarty Światowy kurs kształcenia instruktorów "Kadra 2000" odbył się w Hoover Centre, USA w 1996 r.
W roku 1998 odbył się piąty z kolei kurs "Kadra 2000" po raz drugi na naszych Ontaryjskich Kaszubach – kurs hm. “Orla Perć” i kurs phm. “Orli Harc”.
Warto w tym miejscu wspomnieć że od wielu lat kursy przewodników oraz drużynowych są organizowane i prowadzone przez młodych instruktorów, naszych wycho-wanków, którzy brali udział w kursach organizowanych przez Komendę Chorągwi.
Piąty Światowy kurs “Kadra 2000”, 1998 r.
Prace i akcje Chorągwi Harcerzy koncentrowały się w kierunkach:
- Tworzenie nowych jednostek na terenie Kanady.
- Kształcenie drużynowych, wodzów zuchowych i instruktorów.
- Organizacja konferencji kształceniowych, sprawozdawczych oraz wyborczych.
- Udział w organizowaniu i pracach przygotowawczych zlotów, zjazdów, zbiórek finansowych, akcji propagan-dowych, oraz innych imprez w ramach Okręgu ZHP Kanada.
- Akcje pomocy Polsce.
Chorągiew Harcerzy bardzo ściśle współpracowała z Chorągwią Harcerek organizując wspólne zajęcia na kursach, zlotach, oraz obozach kształceniowych.
W roku 1985 została stworzona w Ontario Drużyna Instruktorska "Pasieka". Zadaniem drużyny jest wymiana pomysłów w dalszym kształceniu instruktrów, pomoc w układaniu programów kursów oraz współpraca z innymi organizacjami.
1958 - kurs drużynowych - ośrodek szkoleniowy, Kaszuby
1959 - kurs drużynowych i phm. – Kaszuby
1962 - odprawy szkoleniowe drużynowych i phm. - Toronto
1963 - kurs drużynowych - So-Ho-Mish, Ontario
1964 - kurs drużynowych i pwd. – Toronto
1965 - kurs phm. i pwd. – Kaszuby
1967 - kurs drużynowych i pwd. – Kaszuby
1968 - odprawa szkoleniowa na pwd. i phm. – Oshawa
1969 - kurs drużynowych dla Winnipeg'u i Edmonton'u - Kaszuby
1970 - odprawa szkoleniowa instr. oraz kierowników pracy harc.
1971 - kurs phm. – Kaszuby
1978 - kurs drużynowych - Alberta
1980 - kurs drużynowych i phm. - Kaszuby
1983 - kursy phm., pwd., drużynowych, wodzów zuchowych
1985 - odprawa kierowników pracy w Ottawa i na Kaszubach
1986 - kurs drużynowych w pobliżu London, Ontario
1987 - odprawa szkoleniowa Hufca "Karpaty" - Toronto
1988 - odprawa szkoleniowa drużynowych - Toronto
1989 - kurs drużynowych – Sudbury
1992 - kurs wodzów zuchowych – Toronto
1992 - kurs drużynowych i pwd. - "Barwy Świtu" – Kaszuby
1995 - kurs drużynowych, pwd. oraz wodzów zuchowych “Górskie Jodły” w Stoney Indian Park, Alberta. Kurs zaszczycił swoją obecnością Arc. Szczepan Wesoły.
1997 - kurs drużynowych “Aurora Borealis”– Sudbury,
1999 - kurs drużynowych i pwd. „Szlakiem Lilijki”– Kaszuby.
2002 - kurs drużynowych „Niedzwiedzi Szlak” na stanicy Hufca Pomorze „Kopernik” w Albercie
2005 - kurs drużynowych, pwd. i phm na stanicy Hufca Pomorze „Kopernik” w Albercie
W tym miejscu warto nadmienić że na każdym kursie brali udział instruktorzy którzy poświęcali swój czas aby pomagać w prowadzeniu kursów, odpraw oraz wyjazdów do innych prowincji w Kanadzie.
Związek Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami Kraju, wierny swej tradycji, zwołuje co sześć lat Światowe Zloty harcerstwa, na które zjeżdżają się harcerki, harcerze, starsze harcerstwo oraz przyjaciele harcerstwa z czterech kontynentów.
Zloty światowe mają na celu wzajemne poznanie się, wykazanie umiejętności harcerskiego życia polowego oraz zapoznanie ogółu z dorobkiem harcerstwa działającego poza granicami Polski.
Pierwszy Światowy Zlot Harcerstwa odbył się w 1969-tym roku we Włoszech na Monte Cassino z okazji 25-cio lecia bitwy o Monte Cassino.
Drugi Światowy Zlot Harcerstwa odbył się w 1976-tym roku w Kanadzie, Ontario na Kaszubach. Komen-dantem Zlotu Harcerzy został mianowany hm. S. Podko-wiński.
W 1982 roku odbył się Trzeci Światowy Zlot Harcerstwa w Belgii w miejscowości Comblain-la-Tour. W zorganizowanej po Zlocie autobusowej wycieczce 7 krajów Europy, braliśmy udział w ognisku harcerskim z Ojcem Św., w jego letniej rezydencji Castelgandolfo.
Czwarty Światowy Zlot Harcerstwa odbył się w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych w miejscowości Rising Sun, Maryland.
W sierpniu 1994-go roku miał miejsce Piąty Światowy Zlot Harcerstwa w Anglii w Clumber Park.
Zlot “Kaszuby 1976”.
Zlot w Comblain-la-Tour, 1982 r.
VI-ty Światowy Zlot Harcerstwa odbył się po raz drugi w Kanadzie w miejscowości Acton, Ontario. Komen-dantem Zlotu Harcerzy był hm. A. Mahut.
W tym miejscu trzeba zaznaczyć że na każdym Światowym Zlocie, Chorągiew Harcerzy w Kanadzie była licznie reprezentowana.
1960 - Zlot 50-lecia ZHP - Kaszuby, Ontario
1966 - Zlot Milenijny Polski Chrześcijańskiej – Kaszuby, Ontario
1967 - Zlot 100-lecia Kanady - Kaszuby, Ontario
1970 - Zlot 60-lecia ZHP oraz 100-lecia Manitoby – White Shell, Alta.
1979 - Zlot 20-lecia Harcerstwa w Vancouver – Golden Ears, B.C.
1984 - Zlot 25-lecia Harcerstwa nad Pacyfikiem – Cultus Lake, B.C.
1974 – Zlot 25-lecia ZHP w USA – Pensylwania
1985 – Zlot 75-lecia ZHP w Australii (z Kanady 4 harcerzy)
1991 – Zlot w Olsztynie, Polska, oraz spotkanie z Ojcem Św. Janem Pawłem II w Częstochowie.
2004 - Zlot Szare Szeregi” ktory odbyl sie w Polsce
Od początku powstania Komendy Chorągwi harcerzy rozwija się akcja wydawnicza, spowodowana brakiem podręczników, regulaminów, opracowań metody harcerskiej, szkolenia, wiadomości kronikarskich. Instruktorzy Komen-dy, na prymitywnych w tych czasach powielaczach, wy-dawali śpiewniki, wymagania na stopnie i sprawności, książki dla drużynowych. Ta ostatnia pozycja wymaga na specjalne podkreślenie, gdy w latach 1963 – 1965 wydano starannie opracowaną książkę drużynowego, która zawierała wszystkie zasadnicze wiadomości potrzebne dla prowa-dzenia tej podstawowej jednostki harcerskiej. Książka o perforowanych stronach (można było dołączać nadesłane kartki) zawierała działy administracyjne drużyny, szko-leniowe, metodyczne, obrzędowość, wychowanie narodowe, itp.
Z różnych okazji ukazywały się jednodniówki jednostek harcerskich oraz nakładem Komendy Chorągwi Harcerzy wydano “Regulamin i przepisy Związku Harcer-stwa Polskiego pgK”.
Nie wielu z nas pamięta, że Komenda Chorągwi Harcerzy zapoczątkowała w styczniu 1955r. wydawanie stałego periodyka pod nazwą “Wici Harcerskie” i tego roku ukazało się 9 numerów tego pisma, a numer 10-ty był już wspólną redakcją Komend Harcerek i Harcerzy.
Obecnie “Wici Harcerskie Kanady” są oficjalnym organem prasowym Zarządu Okręgu ZHPpgK w Kanadzie i mogą się poszczycić 168 numerów wydawnictw.
INSTRUKTORZY HARCERSCY w SŁUŻBIE POLONII
Instruktorzy, wychowani od wczesnych lat swej młodości w duchu ideologii harcerskiej, przekazywali te wartości pokoleniom młodzieży, prowadząc jednostki, kursy szkoleniowe czy też sprawując funkcje na różnych szczeblach w hufcach lub Komendzie Chorągwi Harcerzy. Swoją służbę pełnili w oparciu o Przyrzeczenie i Prawo Harcerskie, służbę Bogu, Polsce i Bliźnim.
Nic też dziwnego, kiedy po wojnie wielu instruk-torów harcerskich znalazło się w Kanadzie, wychowani przez Harcerstwo przekazywali swoje ideały nie tylko w szeregach ZHP w Kanadzie, ale praca dla bliźnich wciągała ich w członkostwo licznych organizacji polonijnych. Trudno wymieniać wszystkie organizacje, gdzie na czołowych stanowiskach pracowali harcerze dla dobra wspólnoty polonijnej i Kanady. Pięciu instruktorów naszej Chorągwi byli Prezesami Zarządu Głównego Kongresu Polonii Kana-dyjskiej. Inicjowali porozumienie osadnictwa polskiego w świecie pod nazwą Rady Polonii Świata, byli prezesami, czy też członkami Zarządów Głównych czołowych organizacji polonijnych, stowarzyszeń weterańskich, Nauczycielstwa Polskiego, instytucji charytatywnych, wydawnictw praso-wych, rad parafialnych, itp.
Wkład harcerstwa w życie społeczne Polonii jest na-prawdę imponujący. Możemy z pewnością być z tego dum-ni.
W roku 2004 Chorągiew Harcerzy w Kanadzie obchodzi 50-lecie swojej działalności. Ten złoty Jubileusz pracy harcerskiej trudno nam było przedstawić w tak krótkim opracowaniu. Staraliśmy się nie wymieniać naz-wisk instruktorów, czy też działaczy i przyjaciół naszego ruchu w obawie, że możemy pominąć kogoś, a przecież tak wielu zasługuje na uznanie i wyróżnienie.
Niech pamięć o tych wszystkich osobach, których wielu już odeszło na “Wieczną Wartę”, ich przykład poświę-cenia i wkład pracy w rozwój naszej Chorągwi Harcerzy, wychowaniu pokoleń następców, pozostanie w naszych ser-cach i pamięci, oraz będzie wzorem i zachętą do dalszego rozwoju naszej Organizacji.
Kapliczka na Kaszubach Pomnik Szarych Szeregów na Kaszubach.
Nasze Kaszuby.
Hm. Stanisław T. Orłowski | 1953 – 1955 |
Hm. Franciszek Gładki | 1955 – 1956 |
Hm. Kazimierz Milej | 1956 – 1957 |
Hm. Stanisław Halek | 1957 – 1958 |
Hm. Marian Różewicz | 1958 – 1960 |
Hm. Kazimierz Z. Stohandel | 1960 – 1961 |
Hm. Stanisław Z. Podkowiński | 1961 – 1963 |
Hm. Stanisław Brodzki | 1963 – 1965 |
Hm. Kazimierz Z. Stohandel | 1965 – 1968 |
Hm. Longin Pawłowski | 1968 – 1969 |
Hm. Jan Kaszuba | 1969 – 1971 |
Hm. Stanisław Halek | 1971 – 1974 |
Hm. Witold Rybka | 1974 – 1976 |
Hm. Jerzy Burski | 1976 – 1980 |
Hm. Stanisław Z. Podkowiński | 1980 – 1984 |
Hm. Bolesław Kuczewski | 1984 – 1990 |
Hm. Włodzimierz Ziemba | 1990 – 1995 |
Hm. Andrzej Mahut | 1995 – 1998 |
Hm. Włodzimierz Ziemba | 1998 – 2002 |
Hm. Leszek Muniak | 2002 – 2004 |
Hm. Janusz J. Tomczak | 2004 – 2011 |
Hm. Rafał Biłyk | 2011 - 2017 |
Hm. Michał Sokolski | 2017 - |